Miejmy nadzieję, że dobre nawyki związane z ochroną przed koronawirusem pozostaną z nami na zawsze! Częste mycie rąk, zasłanianie nosa i ust podczas kichania, właściwe odżywianie i spokojny sen – to podstawowe zasady dbania o własne zdrowie nie tylko w czasach pandemii.

W związku z zagrożeniem, jakie niesie z sobą koronawirus epidemiolodzy opracowali dekalog bezpiecznego zachowania się podczas epidemii. Mycie rąk w ciepłej wodzie z mydłem, dezynfekcja w płynie na bazie alkoholu (min. 60-procentowego), unikanie uścisków i podawania dłoni na powitanie, niedotykanie oczu, ust i nosa, czyszczenie powierzchni „płaskich” (biurek)     i dotykowych (klamek poręczy, włączników światła), dezynfekowanie telefonu (zakaz używania go podczas posiłku), płatność kartą nie gotówką (banknoty to siedlisko wszelkich bakterii  i drobnoustrojów), zrównoważona dieta bogata w warzywa i owoce, nawadnianie organizmu (2 litry wody dziennie) i spokojny, ciągły sen! 

– Tak powinniśmy żyć na co dzień. Nie od teraz wiadomo, że higiena i dbałość o organizm jest największym wrogiem wszelkich niewidzialnych zabójców – bakterii i wirusów, a także wielu innych chorób! Bądźmy tego świadomi zawsze! – apeluje Bożena Janicka.mówi Bożena Janicka prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Sytuacja epidemiologiczna na świecie i w Polsce ciągle jest poważna. Liczby niepokoją. Nowe zachorowania, zgony! Jeśli jednak będziemy przestrzegać żelaznych zasad higieny i podnosić odporność organizmu, z pewnością szybciej i skuteczniej ograniczymy rozprzestrzenianie się wirusa.                                

– Dobre nawyki należy wpajać dzieciom już od najmłodszych lat. Jak im wytłumaczyć, że to takie ważne, szczególnie teraz? Może utrwali to  rymowanka?- dodają lekarze PPOZ.

Pin It on Pinterest

Share This