Sieć stacji dializ DaVita łączy siły z ogólnopolską siecią laboratoriów medycznych Diagnostyka. Wspólnie zaoferują podstawowe badania przesiewowe dla pacjentów z grup ryzyka w kierunku chorób nerek. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach akcji edukacyjno-profilaktycznej rozpoczętej 11 marca. Badania potrwają miesiąc i będą dostępne dla pacjentów z województw mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. Akcja będzie kontynuowana i rozszerzana na cały kraj.

Szacuje się, że ok. 700 mln ludzi na świecie cierpi na choroby nerek. Wiele z nich może nie być świadomych problemu do momentu, w którym stan ich zdrowia jest na tyle poważny, że wymaga leczenia nerkozastępczego w postaci dializoterapii lub przeszczepienia nerki. Szczególnie narażone na niewydolność nerek są osoby z cukrzycą, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym oraz chorujący na chorobę wieńcową. To właśnie do nich organizatorzy kierują swoją akcję edukacyjno-profilaktyczną.

W ramach akcji uświadamiającej z okazji Światowego Dnia Nerek, DaVita i sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka zaoferują osobom z grup ryzyka nieodpłatne badania stężenia kreatyniny. Każdy indywidualny klient Diagnostyki z województw mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego, który będzie zlecał badania w placówkach sieci, może poprosić o dodatkowe, bezpłatne badanie kreatyniny w surowicy krwi. Celem akcji jest sprawdzenie stanu zdrowia naszych nerek i wykrycie ewentualnych niepokojących parametrów. Zbyt późno rozpoznana i nieleczona choroba nerek może, niestety, doprowadzić do całkowitej ich niewydolności. Sygnałem wskazującym na konieczność pogłębionej konsultacji naszego stanu zdrowia z lekarzem POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), który może nas skierować do nefrologa, jest występowanie białka w moczu i/ lub podwyższone stężenie kreatyniny we krwi (eGFR < 60 ml/min). Więcej informacji o kolejnych krokach będzie można uzyskać także poprzez specjalną infolinię DaVita pod numerem 71 747 77 77 lub na stronie internetowej www.davita.pl od 1 kwietnia.

Marzec jest miesiącem nerek. Cieszę się, że taka akcja startuje w miesiącu szczególnym dla pacjentów nefrologicznych i osób zagrożonych chorobami nerek. Należy zwiększać świadomość Polaków na temat chorób nerek i konieczności dbania o nie. Nerki nie bolą, a stopniowa utrata ich prawidłowej funkcji nie daje niepokojących objawów. W naszym kraju nie wykonuje się badań profilaktycznych w kierunku przewlekłej choroby nerek. Wiele osób umiera na tę chorobę, nie mając tego świadomości, dlatego warto samemu dbać o regularne badania, które zawczasu mogą ostrzec przed niebezpieczeństwem – wyjaśnia Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych (OSOD).

Pomyślmy w tym czasie o naszych nerkach, sprawdźmy ich stan, bo przewlekła choroba nerek, nazywana dziś cichą epidemią, może rozwijać się bezobjawowo nawet przez 20-30 lat. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek choruje około 4 miliony osób. Większość z nich może nie zdawać sobie z tego sprawy, dlatego aby uchronić się przed osiągnięciem ostatniego stadium choroby, tak ważne są regularne badania, gdy można jeszcze interweniować – mówi dr hab. n. med. Szymon Brzósko, nefrolog, dyrektor medyczny DaVita Polska, posiadającej 66 ośrodków dializ w naszym kraju. – W regionach, w których rozpoczynamy naszą akcję profilaktyczną, mieszka jedna trzecia pacjentów DaVita, którzy – mam nadzieję – zachęcą swoich bliskich do skorzystania z możliwości zbadania swojego stanu zdrowia – dodaje dyrektor medyczny DaVita Polska.

Marta Rogalska-Kupiec, wiceprezes ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka, precyzuje: – Obserwujemy, że Polacy zbyt rzadko wykonują badania profilaktyczne. Podstawowe testy z krwi, moczu oraz oznaczanie poziomu glukozy wykonuje w ciągu roku zaledwie połowa z nas. Wierzymy, że wczesna diagnostyka jest w stanie ochronić nas przed zachorowaniem. Nie bez przyczyny mówi się, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Nerek nie widać, chore nerki nie bolą, ale choroba nerek atakuje przewlekle. Warto umówić się na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku przewlekłej choroby nerek, bo jej wczesne wykrycie może ocalić życie.

Przewlekła choroba nerek to obecnie jedno z najczęściej występujących schorzeń cywilizacyjnych. Na całym świecie choruje na nią już prawie 700 mln osób.[1] Szacuje się, że w Polsce problem ten może dotyczyć ponad 4 milionów osób. Choroba ma charakter postępujący – prowadzi do pogarszania się czynności nerek. Kiedy narząd przestaje pracować, pacjent wymaga leczenia nerkozastępczego. Dializy są jego najpowszechniejszą formą, zabiegiem ratującym życie. W Polsce dializowanych jest ponad 20 tys. osób.

Co zrobić, by ustrzec się przed zachorowaniem lub trafić do specjalisty, gdy jeszcze nie jest za późno? Ważne, by wszelkie niepokojące sygnały wykryć jak najwcześniej. Choć choroby nerek często rozwijają się bezobjawowo, istnieją pewne symptomy, które mogą nas w porę zaalarmować, tj. obrzęki wokół oczu, podudzi, stóp i kostek, pieniący się mocz, częste oddawanie moczu, tzw. częstomocz, zmieniony kolor/zapach moczu.

Ważne, gdy jesteśmy w grupie ryzyka, aby regularnie, co najmniej raz do roku, wykonywać podstawowe badania przesiewowe.

Badania w ramach akcji DaVita i laboratoriów Diagnostyka, realizowanej z okazji Światowego Dnia Nerek 2021, będą odbywać się na terenie placówek Diagnostyki od 1 kwietnia. Aby przeprowadzić bezpłatne badanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi, należy poprosić o jego wykonanie przy okazji realizacji innych badań w wybranym punkcie pobrań sieci Diagnostyka w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Lista placówek, w których realizowane są badania, dostępna jest na stronie: https://diag.pl/katalogi/placowki/ (filtr: „Realizuje e-commerce”).

Pin It on Pinterest

Share This