Według zapowiedzi synoptyków – będzie grzać i to mocno! Co najmniej do końca czerwca temperatury mają sięgać nawet powyżej 30 stopni Celsjusza (w niektórych rejonach kraju spodziewanych jest 38 st. C.). – Wkrótce wakacje i kalendarzowe lato! Cieszmy się ich dobrodziejstwem. Ładujmy akumulatory, ale jednocześnie pamiętajmy – lekceważenie upału jest zabójcze! Chrońmy ciała i unikajmy przegrzania – zaleca Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Gdy temperatura osiąga 30 stopni Celsjusza wzrasta zagrożenie udarem cieplnym. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku przegrzania głowy i karku. Zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, odwodnienia i drastycznej utraty elektrolitów.       W najgorszej sytuacji może dojść do utraty przytomności i zaburzeń w oddychaniu.

– W  grupie osób najbardziej narażonych są osoby starsze. Dlatego zalecamy pozostanie w domach, szczególnie w środku dnia. Jeśli jednak senior musi wyjść na przykład na zakupy, czy do lekarza, powinien włożyć przewiewny strój i nakrycie głowy. Dobrze też gdyby zabrał ze sobą coś do picia – przypomina Bożena Janicka.

W upały podstawą jest uzupełnianie płynów. Dziennie powinno się wypijać co najmniej 2 litry. Najlepsza jest woda mineralna, a także napoje zawierające elektrolity i mikroelementy (płynów nie zastąpi kawa, czy herbata). Absolutnie niewskazany jest natomiast alkohol. Rozszerza naczynia krwionośne, przez co dochodzi do jeszcze silniejszego przegrzania.

– W upalne dni rodzice powinni baczniej zwracać uwagę na dzieci. Bieganie po podwórku w piekącym słońcu z odkrytą głową może skończyć się tragicznie. Nie wolno zapominać o czapce, czy kapeluszu oraz zabezpieczeniu ciała kremem z wysokimi filtrami, najlepiej o faktorze 30 lub 40.  Żelazną zasadą w przypadku małych dzieci jest wychodzenie na spacery do godziny 11.00 lub po południu po godzinie 15.00. Bawiącym się na placu zabaw maluchom rodzice powinni co pół godziny podawać coś do picia. Lody  w upały nie są wskazane,  najłatwiej wtedy złapać infekcje – przypomina Bożena Janicka.

Fala upałów zmierza z Półwyspu Iberyjskiego w stronę Europy, a do Polski dotrze już w tym tygodniu. Największe ocieplenie synoptycy zapowiadają na 15-20 czerwca. W czwartek, 17 czerwca słupki rtęci na zachodzie i w centrum kraju, a także  w przyszły weekend wskazywać mogą nawet 35 – 38 stopni Celsjusza. Kolejnych kilka dni przyniesie chwilę oddechu, ale silny upał ma wrócić w ostatnie dni czerwca.

– Na słoneczne lato czekamy cały rok i trudno komukolwiek zabronić kąpieli słonecznych. Ale trzeba to robić ostrożnie i z głową! Nie leżmy godzinami nad wodą. Gdy żar leje się z nieba odpuśćmy sobie wysiłek fizyczny.Gdy robi się nam nieprzyjemnie gorąco, ukojeniem z pewnością będzie chłodna kąpiel. Nośmy jasne, luźne ubrania, nie zapominajmy o nakryciu głowy! Chrońmy oczy przy pomocy okularów przeciwsłonecznych, ale koniecznie z filtrem UV. Dbajmy o skórę smarując ją specjalnymi balsamami. Jedzmy lżejsze potrawy: sałatki, owoce, warzywa. Nie nadużywajmy alkoholu, spędzajmy w miarę możliwości 2-3 godziny w chłodnym miejscu. Ani na chwilę nie pozostawiajmy w zamkniętym samochodzie dzieci, ani zwierząt – przypominają lekarze PPOZ.

Pin It on Pinterest

Share This