W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wystartował „Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej”. W szpitalu przebadanych bezpłatnie zostanie 1700 osób. Program zakończy się w 2020 roku.

Tętniaki aorty brzusznej powstają w skutek osłabienia ściany tętnicy głównej. Najczęstszą  ich przyczyną jest uraz u młodych osób, zaś u starszych miażdżyca. Wykrywa się je u 3-6 % mężczyzn powyżej 65. roku życia.

– Choroba ta może rozwijać się skrycie i nie dawać żadnych objawów, aż do momentu, gdy tętniak pęknie i pacjent w ostrym stanie trafi do szpitala, a my najprawdopodobniej nie będziemy już w stanie mu pomóc – mówi dr n. med. Grzegorz Halena z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Śmiertelność pacjentów, u których doszło do pęknięcia tętniaka wynosi od 50-70%, dlatego tak istotne są badania przesiewowe umożliwiające wykrycie tego schorzenia na wczesnym etapie.

W 2018 roku ruszył program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej finansowany przez Ministerstwo Zdrowia, którego ogólnopolskim koordynatorem jest Klinika Chirurgii i Angiologii SPSK 1 w Lublinie. Regionalnym wykonawcą badań w województwie pomorskim jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.

Program skierowany jest do pacjentów powyżej 65. roku życia, u których występują co najmniej dwa czynniki ryzyka spośród wymienionych poniżej:

– palenie papierosów,

– nadciśnienie tętnicze,

– otyłość.

Tętniaki aorty brzusznej wykrywane są 5 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

ZAPISY

Badania wykonywane są w  Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK na II piętrze budynku nr 4 (ul. Dębinki 7, Gdańsk).

Prosimy o zgłaszanie się jedynie tych osób, które przez ostanie kilka lat nie miały wykonywanego USG (ultrasonografii) czy tomografii (TK) jamy brzusznej. Program adresowany jest do pacjentów, którzy chcieliby zrealizować szybkie, uproszczone badanie w celu upewnienia się, czy nie mają tętniaka aorty brzusznej i nigdy nie poddawali się żadnemu z tych badań, albo badania były wykonane przed wielu laty.

Pin It on Pinterest

Share This