W Galerii Północnej będzie można wykonać serię bezpłatnych badań medycznych, od pomiaru ciśnienia tętniczego, po spirometrię i przegląd zdrowia jamy ustnej. Będzie także okazja do sprawdzenia swojej apteczki pod okiem farmaceuty.  Wszystko w ramach akcji profilaktycznej, którą organizuje Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji.

Wczesna diagnostyka może uchronić przed rozwojem groźnych chorób. Niestety Polacy wciąż zaniedbują regularne badania. Tymczasem, w porę wykryte groźne zmiany, mogą uratować życie. Doskonale zdają sobie z tego sprawę organizatorzy akcji profilaktycznej, która już 10 grudnia odbędzie się w Galerii Północnej w Warszawie.

Niemal przez cały dzień będzie można tam wykonać serię niezbędnych badań. W centrum handlowym stanie aż 14 stanowisk prowadzonych przez studentów kierunków medycznych i farmacji. Mieszkańcy stolicy będą mogli wykonać m.in. pomiar stężenia glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego, a także saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem.

Pojawi się również okazja do sprawdzenia kondycji płuc. Wszystko za sprawą bezpłatnie wykonywanej spirometrii, czyli badania stosowanego w diagnostyce m.in. astmy, POChP a także zmian spowodowanych przechorowaniem COVID-19.

Ponadto, biorąc udział w akcji będzie można poddać się analizie składu masy ciała, skorzystać z porad fizjoterapeutów na temat technik oddychania, a także dowiedzieć się więcej o: Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc (POChP), zbilansowanej diecie czy zdrowotnych skutkach nałogowego palenia papierosów.

W Północnej dyżurować będą także magistrzy farmacji. Odwiedzając ich stanowisko będzie można m.in. dokonać przeglądu swojej apteczki czy zażywanych na co dzień leków. Eksperci doradzą, które preparaty można bezpiecznie łączyć ze sobą, a które powodują groźne dla zdrowia interakcje.

– Organizowana w Północnej akcja ma na celu przede w wszystkim edukację mieszkańców Warszawy. Wspólnie z organizatorami chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważna dziś jest wczesna diagnostyka, zwłaszcza chorób cywilizacyjnych, które są cichymi zabójcami – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.

– Nie bez powodu wiele uwagi poświęcone zostanie cukrzycy, chorobom układu oddechowego, a także krążenia. To schorzenia, które są przez Polaków często bagatelizowane, a co za tym idzie wciąż za późno są rozpoznawane. Tą akcją, wspólnie ze studentami, chcemy pokazać, że warto w porę reagować, badać się, konsultować tak, aby cieszyć się długim życiem – dodaje Martyna Chojnacka z Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Oddział Warszawa.

Z przygotowanych badań i konsultacji będzie mógł skorzystać każdy bez względu na wiek. Wszystkie są także bezpłatne. Nie jest też wymagane żadne skierowanie, ani wcześniejsze umówienie się. Wystarczy przyjść 10 grudnia w godzinach od 10 do 17 do Galerii Północnej.

Pin It on Pinterest

Share This