Osteoporoza nie daje żadnych objawów, a pogarszający się stan struktury kostnej nie boli. Często, dowiadujemy się o niej w chwili, gdy dochodzi do złamania. Dlatego Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczyna ogólnopolską akcję bezpłatnych i bezpiecznych badań densytometrycznych, które są metodą obrazowania gęstości kości, zalecaną na drodze profilaktyki osteoporozy.
Akcja zaczęła się 6 kwietnia 2021 r. Osteobus, czyli mobilny gabinet medyczny, w ciągu najbliższych kilku miesięcy odwiedzi ponad 100 miejscowości w całej Polsce. W gabinecie wykwalifikowany personel medyczny przeprowadzi badanie gęstości kości. Każdy Pacjent otrzyma wydrukowany wynik i jego krótką interpretację oraz materiały edukacyjne o profilaktyce i leczeniu osteoporozy.
Osteoporoza to choroba układu szkieletowego, której skutkiem są częste złamania kości. Złamania powstają w wyniku nawet niewielkich urazów czy przeciążeń, które dla zdrowych kości nie stanowią żadnego zagrożenie (do złamania kręgów może dojść pod wpływem kaszlu!). Skłonność do złamań wynika ze zmniejszonej gęstości mineralnej kości oraz zaburzeń w ich strukturach. Na osteoporozę najczęściej chorują kobiety w wieku pomenopauzalnym, sprzyjają jej też niektóre choroby przewlekłe (cukrzyca, zaburzenia wchłaniania, RZS).
Do czynników ryzyka zalicza się też:
- zaawansowany wiek,
- niską podaż wapnia,
- niedobór witaminy D,
- nadmierne spożycie alkoholu,
- palenie tytoniu,
- siedzący tryb życia i unieuruchomienie.
Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia: Osteoporoza jest chorobą, która na świecie dotyka 22,1% kobiet oraz 6,1% mężczyzn powyżej 50. roku życia. Szacowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2018 roku, oparta na wskaźnikach epidemiologicznych, to 2,1 mln, z czego 1,7 mln to kobiety.
Statystki są niepokojące, dlatego wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych m.in. zbilansowanego odżywiania czy aktywności fizycznej i uzupełnienie ich badaniem densytometrycznym wydają się być bardzo potrzebne. Szczególnie ważne jest to w dobie pandemii i statystycznie rzadziej podejmowanego wysiłku fizycznego. Warto też zbadać kości po okresie jesienno – zimowym, kiedy mieliśmy mniejszą ekspozycję na słońce, a tym samym możemy mieć niedobory witaminy D – komentuje Aleksandra Wituła z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.
W profilaktyce osteoporozy najważniejsza jest wczesna diagnostyka i podejmowanie działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka upadku i jego następstw. Bardzo ważne jest także prawidłowe odżywanie się, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, regularna prawidłowo dobrana i wykonywana aktywność fizyczna oraz wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie używek takich jak alkohol czy papierosy. Jeśli będziemy pamiętać o przedstawionych powyżej rekomendacjach i stosować się do zaleceń lekarzy, mamy dużą szansę na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia choroby bądź jej negatywnych skutków – dodaje dr hab. prof. nadzw. Marek Żak.
Dokładamy wszelkich starań, żeby w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić wszystkim Pacjentom bezpieczeństwo. W osteobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty. Przed wejściem do busa każdy pacjent będzie miał zmierzoną temperaturę i będzie dezynfekował ręce. Zapraszamy Pacjentów, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i posiadają maseczki zakrywające usta i nos.
Wszelkie szczegóły na temat terminów badań, lokalizacji i zapisów znajdują się w „Aktualnościach” na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia (www.fundacjaneuca.pl).