Problemy ortopedyczne nie tylko znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale także często wymagają szybkiej reakcji, czyli np. przeprowadzenia operacji chirurgicznej, a potem również rehabilitacji. Kontuzji można nabawić się w moment. Wystarczy chwila nieuwagi, pozornie niewinny upadek, które mogą spowodować urazy, jak skręcenia stawów czy złamania. Z drugiej strony są także pacjenci, którzy potrzebują pomocy ortopedycznej ze względu na schorzenia w obrębie stawów czy kręgosłupa. Jak wygląda wykonywanie zabiegów ortopedycznych w dobie pandemii i co zrobić, jeśli będziemy potrzebowali pilnie skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów?

Istnieją takie kontuzje ortopedyczne, które powinny od razu kwalifikować nas do operacji. Po urazie czy złamaniu w obrębie kończyn górnych lub dolnych zazwyczaj trafiamy na SOR, gdzie lekarze szybko dokonują niezbędnych zabiegów. Jednak są też schorzenia i dolegliwości, wymagające przeprowadzenia precyzyjnej operacji, a następnie rehabilitacji, aby powrót do pełnej sprawności odbył się bez groźnych powikłań. To np. wszelkiego rodzaju operacje więzadeł, artroskopie czy wykonywanie endoprotezoplastyk stawów biodrowych lub kolanowych, które poprawiają komfort życia. Jednak w czasie COVID-19 przeprowadzanie niektórych zabiegów odłożono ze względu na obostrzenia sanitarne, co może wpływać na wydłużenie czasu powrotu do zdrowia. Początkowo były one wstrzymane w bardzo znacznym stopniu, a przyjmowano jedynie pacjentów, u których zwlekanie z działaniem mogło zagrażać zdrowiu i życiu. Jednak czy obecnie wszystko wróciło już do normy? Sytuacja stale się normalizuje, a placówki medyczne starają się wykonywać w terminie planowane operacje, jednak wciąż istnieje ryzyko, że nie zawsze uda się od razu otrzymać szybki termin leczenia. Dodatkowo pojawia się niepewność czy nasz przypadek będzie kwalifikował się do wykonania zabiegu w krótkim czasie. Jak zatem wygląda pomoc ortopedyczna w czasie epidemii i czy są placówki, w których pomoc można uzyskać szybko?

Zabiegi, z którymi nie warto czekać

W czasie pandemii, należy pamiętać o pacjentach ortopedycznych, którzy często wymagają kontynuacji leczenia, rozpoczętego jeszcze przed wejściem w życie obostrzeń epidemicznych. Jeśli pacjent ma taką możliwość, powinien pomyśleć o wyborze placówki, w której pomoc zostanie mu udzielona w jak najbliższym terminie. Przeprowadzenie operacji pozwala tym pacjentom na powrót do tak długo oczekiwanej sprawności. Oczywiście należy wówczas zachować pełen reżim sanitarny, ale przestrzeganie reguł pozwala na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie zabiegów.

Problemy ortopedyczne mogą w różny sposób wpływać na jakość naszego funkcjonowania. Istnieją takie kontuzje, które powinny być operowane natychmiast, bo np. zagrażają życiu. Jednak są też zabiegi, które nie zawsze wymagają natychmiastowego przeprowadzenia, a mimo to warto je wykonać, ponieważ poprawiają komfort życia pacjenta. Należą do nich m.in. artroskopie stawów, wstawianie endoprotez, terapie komórkami macierzystymi czy osoczem bogatopłytkowym w systemie Angel, operacje rekonstrukcji więzadeł z użyciem więzadła syntetycznego LARS czy leczenie halluksów – dodaje lek. med. Jakub Bryll, ortopeda z Centrum Medycznego Damiana.

Leczenie ortopedyczne na czas

Mając na uwadze swoje zdrowie, należy mieć pewność, że leczenie przebiegnie sprawnie i szybko. W niektórych centrach medycznych można w kilka dni uzyskać kwalifikację i termin zabiegu (np. Centrum Medyczne Damiana). Obecnie, wszystko odbywa się zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego – lekarz w czasie kwalifikacji do zabiegu przeprowadza wywiad z pacjentem i na jego podstawie decyduje o ewentualnej konieczności przeprowadzenia badania w kierunku Sars-CoV-2. Następnie, jeśli wykluczymy obecność COVID 19, po konsultacji z lekarzem ortopedą, anestezjologiem i wykonaniu niezbędnej diagnostyki (badania laboratoryjne, tomografia komputerowa, RTG), pacjent otrzymuje kwalifikację do zabiegu, który jest wyznaczony maksymalnie w terminie 5 kolejnych dni.

Jeśli dzięki podjęciu operacji, komfort naszego życia wzrośnie, to nie warto z nią zwlekać. Na leczenie wybierajmy te miejsca, w których pomoc otrzymamy szybko i kompleksowo.

Pin It on Pinterest

Share This