Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja do tego, aby każdy wnuk i każda wnuczka, bez względu na to ile mają lat, pomyśleli o swoich ukochanych seniorach. I żeby dbali o nich nie tylko od święta.

Mówi się, że nikt nie wynalazł lepszej instytucji dla wnuków niż Babcia i Dziadek! Po pierwsze – tania, po drugie – bezpieczna, a po trzecie – niezawodna! Czynna o każdej porze dnia i nocy!

– Miłość do wnuków jest bezwarunkowa. Babcia i Dziadek są po to, żeby rozpieszczać! Potrzebują kontaktu z wnukami! Chcą czuć, że są potrzebni. Trzeba jednak pamiętać, że także oni mają swoje potrzeby, pasje, marzenia    i prawo do odpoczynku. Kres aktywności zawodowej nie oznacza przecież rezygnacji ze stawiania sobie celów, planowania przyszłości i dążenia do samorealizacji. Nowoczesna Babcia i nowoczesny Dziadek, chcąc żyć dłużej    i zachować zdrowie, powinni myśleć także o sobie. W starszym wieku najważniejsza jest aktywność! Nie papcie, czy fotel przed telewizorem, ale dres, trampki i długi spacer. Nieoceniony jest basen, albo rower mówi Bożena Janicka prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Niezwykle ważne jest też dbanie o ducha. Książki, kino, Internet! Śledzenie nowinek technicznych.

– Naukowcy z całego świata jednogłośnie stwierdzili, że wzrastająca aktywność starszych osób, ich próby nadążania za zmianami cywilizacyjnymi, nowościami w kulturze, doskonale sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Osoby, które do późnego wieku wykazują aktywność intelektualną i poznawczą, rzadziej zapadają na zaburzenia pamięci, depresję, chorobę Alzheimera czy otępieniapodkreśla prezes PPOZ.

Dbający o siebie senior powinien co 4-6 tygodni odwiedzać swojego lekarza, regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze, glukozę, temperaturę oraz wykonywać podstawowe badania. Bardzo istotne są także szczepienia chroniące przed poważnymi chorobami (grypa, pneumokoki).

– Uśmiech, pozytywne myślenie, aktywność fizyczna i profilaktyka to podstawowe warunki zdrowego i godnego starzenia się. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że zdrowy senior to szczęśliwy senior! Dlatego musimy o nich dbać i myśleć! Wszystkim naszym kochanym Babciom          i Dziadkom życzymy 100 lat w zdrowiu i jak najlepszej kondycji!mówi Bożena Janicka.

Pin It on Pinterest

Share This