Mniej niż połowa Polek deklaruje, że przeprowadza regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii. W stosunku do ubiegłego roku odnotowano spadek o 26 proc.! Powód? Strach przed zakażeniem koronawirusem, ale też strach o wynik diagnozy, ponieważ większość Polek nie wykonała żadnego badania ginekologicznego od stycznia 2020 roku. Ambasadorem tegorocznej odsłony kampanii został Krzysztof Hołowczyc – mąż, tata trzech córek, dziadek wnuczki.

Tylko 45 proc. Polek przeprowadza regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii, to spadek o 26 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Ponad połowa Polek (53 proc.) nie wykonała od stycznia 2020 roku żadnego badania ginekologicznego (USG ginekologiczne, cytologia, test HPV), a 54 proc. Polek przyznaje, że rzadziej lub wcale nie odbywała wizyt przez pandemię. Respondentki wskazały, że głównymi przyczynami rezygnacji z wizyt były: brak dolegliwości i potrzeby badań profilaktycznych – 37 proc., ograniczony dostęp do wizyt i zamknięcie gabinetów – 35 proc., ale również strach przed zakażeniem koronawirusem – 30 proc.

– Niestety odnotowujemy coraz więcej sytuacji, gdy kobiety wskutek przekładania lub odwoływania wizyt ginekologicznych czy zleconych przed pandemią badań, trafiają do nas z bardzo zaawansowanym stanem chorób. Pandemia nie może być wymówką do nierobienia badań, bo tylko regularna profilaktyka może zapewnić nam komfort psychiczny i fizyczny – mówi dr Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolożka specjalizująca się w chirurgii ginekologicznej.

Strach demotywuje do badania

W związku z wykonywanymi badaniami ginekologicznymi, strach przed diagnozą choroby odczuwa 51 proc. Polek, które robią badania. Prawie taki sam strach odczuwają bliscy kobiety (49 proc.), gdy ta robi i odbiera wyniki badań. Niestety Polki przyznają też, że strach powoduje u nich obniżenie nastroju (69 proc.), ale również paraliżuje je –  demotywuje do działania (27 proc.).

Jakiego wsparcia oczekują kobiety?

71 proc. Polek przyznaje, że wsparcie najbliższych pomogłoby przełamać strach przed wykonaniem badań. Barierę strachu pomaga przede wszystkim przełamać mąż/partner – tak uważa 41 proc. respondentek,ale niestety aż 32 proc. Polek z lękiem o wyniki badań walczy samotnie.

– Strach najczęściej prowadzi do ucieczki – tak zostaliśmy zaprogramowani przez ewolucję. Dlatego wsparcie
dla żony czy partnerki w przełamywaniu bariery strachu i dbaniu o zdrowie jest największym wyrazem troski, jaką można jej okazać. Zwłaszcza że Polki przyznają w badaniach, iż wystarczy gdy bliska osoba okaże im zainteresowanie, zapyta jak się czują, potowarzyszy podczas badania, czy tylko na nie podwiezie. Wtedy łatwiej im będzie podjąć decyzję o odbyciu badań – mówi dr Krystyna Teresa Panas, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

– Wielokrotnie w swoim życiu jako mąż, ojciec trzech córek i dziadek wnuczki obserwowałem strach moich dziewczyn przed badaniami, czy ich wynikami. Dotychczas niepokój o ich zdrowie udzielał się również mi. Za każdym razem, gdy się martwiłem, mówiłem do siebie: Bądź szybszy! Wygraj z jej strachem. Starałem się być wspierający. Panowie, kobiety mają więcej niż my na głowie i nigdy nie myślą pierwsze o sobie, dlatego musimy im pomóc. I ta pomoc to przede wszystkim zorganizowanie im przestrzeni w życiu na to, aby mogły się regularnie badać i dbać o siebie – mówi Krzysztof Hołowczyc, rajdowiec i ambasador kampanii.

Misją Gedeon Richter jest „troska o zdrowie kobiet”, którą firma konsekwentnie realizuje od 120 lat i właśnie dlatego stara się przekonać kobiety, że dbanie o własne zdrowie oraz o zdrowie kobiet w naszym najbliższym otoczeniu, powinno być jednym z kluczowych priorytetów Polek i Polaków. Niestety, panie nie wykonują badań profilaktycznych z różnych powodów: braku dostępu do poradni i gabinetów ginekologicznych w mniejszych miejscowościach i na wsiach, wstydu przed rozebraniem się w gabinecie, a także ewentualnymi reperkusjami związanymi z niekorzystnymi wynikami.

– Kampania „W kobiecym interesie” realizowana jest przez Gedeon Richter Polska po raz trzeci. Kontynuujemy nasze działania, gdyż otrzymywane przez nas statystyki jasno pokazują niepokojące tendencje. Po pierwsze rośnie liczba Polek, które nie badają się regularnie – od ubiegło roku odnotowaliśmy spadek regularnych badań ginekologicznych aż o 26 proc. Po drugie z roku na rok rośnie liczba kobiet, które kierujemy na pilne leczenie ginekologiczne w czasie akcji bezpłatnych badań[3] kontrolnych realizowanych w wybranych regionach Polski
– w 2020 r. aż 48 Polek wymagało pilnego skierowania na leczenie.  Dlatego w tym roku ponownie musimy zadbać o profilaktykę ginekologiczną Polek. Przecież strach przed COVID-19 nie może odbierać kobietom zdrowego rozsądku i być przyczyną rezygnacji z regularnych wizyt u ginekologa! Pandemia nie może stać się kolejną „wymówką”, pozwalającą odkładać wykonanie badań kontrolnych takich jak: USG czy cytologia, które mogą ocalić im zdrowie oraz życie – przekonuje Aneta Grzegorzewska, dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska. Ponadto podkreśla, że Gedeon Richter od 120 lat troszczy
się o kobiety, jest ich partnerem na każdym etapie życia. Wspiera je oraz edukuje. Dlatego w ramach tegorocznej edycji kampanii oferujemy kobietom wsparcie w zakresie przełamania bariery strachu przed wizytą ginekologiczną, ale też możliwość realnego skorzystania z pakietu bezpłatnych badań ginekologicznych w aż 4 województwach.

(z)Badaj się w kobiecym interesie – akcja bezpłatnych badań ginekologicznych

W ramach kampanii, jak co roku, zrealizowana zostanie akcja konsultacji z szerokim bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV).

– W tym roku nadal chcemy kontynuować odciążanie placówek medycznych w realizacji profilaktycznych badań ginekologicznych, do których dostęp z powodu pandemii COVID-19 jest utrudniony. Dlatego Gedeon Richter sfinansuje w tym roku akcję bezpłatnych badań aż w czterech regionach. Konsultacje i badania realizowane będą w weekendy czerwcowe i lipcowe w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim – dodaje Grzegorzewska.

  • województwo warmińsko-mazurskie – Olsztynek (26/06), Iława (27/06), Ostróda (03/07)
  • województwo podlaskie – Łomża (04/07), Zambrów (10/07), Bielsk Podlaski (11/07)
  • województwo lubelskie – Kraśnik (17/07), Świdnik (18/07)
  • województwo podkarpackie – Tarnobrzeg (24/07), Mielec (25/07)

Informacje jak się zapisać na badania, znajdują się stronie www.wkobiecyminteresie.pl, na której umieszczone zostały również materiały edukacyjne z poradami dla kobiet na tematy związane z profilaktyką ginekologiczną.

Pin It on Pinterest

Share This