To FAKT! Oprócz niego, do symptomów tej przewlekłej, zapalnej choroby przyzębia, należą również zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł, a także tzw. objaw „różowej szczoteczki”, czyli krwawienie z dziąseł występujące w trakcie czyszczenia zębów.

Nierozpoznana i nieleczona paradontoza, czyli przewlekła choroba tkanek, w których osadzone są zęby, może mieć wiele przykrych konsekwencji. Nie chodzi jednak tylko o możliwą utratę zębów. Specjaliści ostrzegają, że zaawansowana paradontoza może zwiększać ryzyko rozwoju wielu innych chorób, przede wszystkim układu sercowo-naczyniowego (np. miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego), ale także cukrzycy i chorób układu pokarmowego.

Zatem paradontozy nie można lekceważyć i warto znać jej wczesne, charakterystyczne objawy:

  • zaczerwienione i opuchnięte dziąsła
  • odsłonięte korzenie zębów (wydłużony kształt zębów)
  • nieestetyczne „czarne trójkąty”, czyli puste przestrzenie zlokalizowane pomiędzy szyjkami zębów
  • objaw „różowej szczoteczki” (krwawienie dziąseł w trakcie, gdy szczotkujemy lub nitkujemy zęby)
  • nadwrażliwość zębów i ból dziąseł (np. przy dotyku, w kontakcie z nitką dentystyczną, pod wpływem zimnych lub gorących potraw czy słodyczy)
  • ruchomość zębów (ich rozchwianie)
  • nieprzyjemny zapach z ust (uporczywy, nie dający się niczym zamaskować, nieświeży oddech).

– Przykry zapach z jamy ustnej pacjenta z paradontozą może wynikać z interakcji pomiędzy bakteriami a specyficznymi związkami chemicznymi, takimi jak białka i peptydy, które są bardziej liczne w płynie dziąsłowym osób z zapaleniem przyzębia. Białka i peptydy są hydrolizowane przez bakterie powodujące choroby przyzębia takie jak szczepy Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola i Tannerella forsythia, w efekcie czego uwalniane są lotne związki siarki, odpowiedzialne za charakterystyczny zapach – wyjaśnia Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Na tym etapie konieczna jest wizyta u dentysty, ponieważ choroba jest już w zaawansowanym stadium rozwoju.  

Przypomnijmy, że najczęstszą przyczyną paradontozy jest postępująca, przewlekła reakcja zapalna dziąseł na stwardniałą płytkę nazębną, która gromadzi się w nadmiarze m.in. w efekcie braku wystarczającej higieny jamy ustnej.

Na koniec warto dodać, że przykry zapach z ust nie zawsze świadczy o paradontozie. Może to być również objaw wielu innych chorób, takich jak np. zapalenie migdałków, zapalenie zatok przynosowych, ropień płuca czy niektóre schorzenia układu pokarmowego.

Vik, zdrowie.pap.pl, zdj. PAP

Źródła:

Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie

Artykuł na temat zapalenia przyzębia z portalu Medycyna Praktyczna

Pin It on Pinterest

Share This