Kto z nas sprawdzał, ile godzin dziennie spędza w pozycji siedzącej, w szczególności w okresie pandemii? Czy ta pozycja, zwłaszcza przy domowych biurkach lub na kanapach, jest właściwa dla naszych kręgosłupów?
Wg. danych GUS bólów kręgosłupa doświadcza ich około 70% osób dorosłych osób w Polsce. Na bardzo częste odczuwanie bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym w Polsce skarży się około 23% Polaków w wieku około 40 lat. Wśród grup zawodowych, które są szczególnie narażone na występowanie zespołów bólowych kręgosłupa wymieniani są pracownicy sektora ochrony zdrowia, w tym szczególnie pielęgniarki.
Pomocny w dolegliwościach bólowych kręgosłupa może być automasaż, który stymuluje tkanki, usprawnia krążenie żylne, uśmierzy ból oraz jest świetnym sposobem także na ujędrnienie mięśni. Doskonale działa na nasze ciało i umysł. Szybko można zauważyć jego dobroczynne działanie.
Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa na cykl filmów o automasażu, przygotowanych w formie teoretycznego jak i praktycznego instruktażu, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Filmy powstały w ramach projektu POZ PLUS i po raz pierwszy opublikowane zostały w kwietniu 2019 roku.
Cykl składa się z 5 filmów o automasażu, które wraz z informacjami o funkcjonowaniu kręgosłupa będziemy komunikować codziennie od piątku 24 kwietnia na kanale AkademiaNFZ na YouTube.
Tematy filmów:
1. Automasaż w dolegliwościach bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa
2. Automasaż w dolegliwościach bólowych odcinka piersiowego kręgosłupa
3. Automasaż w dolegliwościach bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa
4. Automasaż w dolegliwościach bólowych stawu biodrowego
5. Automasaż w zespole bolesnego barku.
Filmy przedstawiają wykonywanie masażu przez odzież. Dlatego ta forma terapii może być wykonana przez pacjenta w domu, w pracy, na spacerze czy w parku. Każdy film zawiera wiadomości wprowadzające, opisujące jakie mięśnie wpływają w sposób bezpośredni lub pośredni na dolegliwości bólowe danego odcinka kręgosłupa, a następnie pokazuje jak kolejno rozmasować poszczególne mięśnie. Prezentowane informacje mogą być do wykorzystania zarówno w czasie kwarantanny jak i w przyszłości. Można je polecić do stosowania bliskim osobom – z pewnością przyniosą ulgę.
Zachęcamy do obejrzenia filmów o automasażu, zastosowania ich w praktyce oraz rozpowszechniania. https://www.youtube.com/playlist?list=PLZ2X-9LnwIVEJhxiS14r_JLSDUL9oiOPv