Seniorzy nie muszą być narażeni na komplikacje pogrypowe – wystarczy, że zapewnimy im dostęp do bezpłatnych szczepień.

O rozwiązaniu tych problemów, jakim byłaby w pełni refundowana szczepionka dla seniorów 75+ oraz liście otwartym, wystosowanym przez organizacje pacjentów mówi prof. Adam Antczak oraz prezes Anna Śliwińska.

Szansa na ciężkie, pogrypowe powikłania wzrasta nawet trzykrotnie w przypadku osób po 65 roku życia. Grypa i wiążące się z nią komplikacje dla osób starszych często oznaczają wyrok – hospitalizacje, pogorszenia sprawności, a nawet śmierć. Z powodów finansowych wielu seniorów rezygnuje z kupna leków.

Według zaleceń WHO oraz Rady Unii Europejskiej, poziom wyszczepialności powinien wynosić 75% dla osób powyżej 65 roku życia oraz osób z grup podwyższonego ryzyka. W Europie niemal wszystkie państwa oferują bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla osób starszych, cierpiących na choroby przewlekłe lub kobiet w ciąży. W 2018 roku, w Polsce, zaszczepiło się jedynie 14,2% seniorów. Mimo iż, był to najwyższy wynik w każdej grupie wiekowej, wciąż pozostawia on wiele do życzenia, jeśli chodzi o rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia. Eksperci zauważają, że wskaźniki szczepień w Polsce mogłyby być lepsze, gdyby wprowadzić darmowe szczepionki dla osób powyżej 75 roku życia. Lekarze wraz z organizacjami pacjentów apelują o umieszczenie szczepionek na liście leków „S”, co przyczyniłoby się do poprawy wyszczepialności tych osób, a w konsekwencji do zmniejszenia śmiertelności z powodu powikłań pogrypowych oraz zmniejszenia wydatków na opiekę szpitalną.

Zapytaliśmy o tę kwestię Przewodniczącego Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, Adama Antczaka:

– „Szczepienia dla dorosłych w Polsce są odpłatne w 100%, oprócz szczepionki przeciwgrypowej, która ma płatność 50% dla osób powyżej 65 roku życia. To co w tej chwili postulujemy, jako Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, a także organizacje pacjentów: Federacja Pacjentów Polskich oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków to inicjatywa, aby dla seniorów powyżej 75 roku życia wprowadzić szczepionki z odpłatnością 0 złotych. Sytuacja finansowa naszych seniorów jest nie do pozazdroszczenia, każdy grosz się u nich liczy. Dodatkowo, sam fakt szczepienia tych osób bardzo się opłaca, bo takie osoby mają bardzo wysoką szansę na wystąpienie chorób współistniejących, a najmniejsze zakażenie, w tym zakażeniem gry, może spowodować zaostrzenie chorób przewlekłych, a także przebieg samej grypy jest wtedy znacznie cięższy. Bez szczepień, ci pacjenci płacą dużymi powikłaniami zdrowotnymi, a nawet zgonami. Dlatego tak ważny jest dla nich dostęp do darmowych szczepień i stąd też nasza inicjatywa: 0 złotych dla szczepień przeciw grypie dla seniorów 75+” – dla Newsrm.tv tłumaczy profesor Adam Antczak.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków oraz Federacją Pacjentów Polskich wystosowały list otwarty do ministra zdrowia, w którym dziękują za dotychczasowe działania Ministerstwa Zdrowia w zakresie profilaktyki grypy, ale również apelują o szersze wsparcie seniorów. Organizacje podają szereg powodów, dla których należałoby rozważyć wprowadzenie bezpłatnych szczepień dla tej grupy społecznej. Przede wszystkim powikłania pogrypowe, doprowadzają do wzrostu liczby hospitalizacji, zwiększają liczbę niepełnosprawnych, a nawet powiększają statystki śmiertelności. Najwyższa Izba Kontroli podaje, że liczba seniorów niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi w Polsce około 2 miliony osób. Jednocześnie, seniorzy są jedną z najuboższych grup, której nie stać na długotrwałe leczenie. Eksperci postulują więc umieszczenie szczepionek na liście leków kategorii „S”, które będą przepisywane bezpłatnie, w zakresie wskazań refundacyjnych.

Pin It on Pinterest

Share This